CARPACCIO Z ŁOSOSIA

Carpaccio – danie kuchni włoskiej. Tradycyjnie przygotowuje się je z surowego mięsa – tradycyjnie z  wołowiny, współcześnie także z cielęciny,dziczyzny, łososia lub tuńczyka. Bardzo cienko pokrojone lub rozbite mięso serwuje się zazwyczaj jako przystawkę.
Danie pierwszy raz podano w Wenecji w 1950 roku hrabinie Amalii Nani Mocenigo, kiedy ta poinformowała właściciela lokalu Harry's Bar, że doktor rekomendował jej jedzenie mięsa jedynie surowego. Właściciel baru – Giuseppe Cipriani – nazwał nowe danie Carpaccio, ponieważ przypominało mu ono kolorystycznie obrazy renesansowego malarza weneckiego Vittore Carpaccio.
Mięso w Carpaccio jest zazwyczaj polane oliwą, sokiem z cytryny. Podawane jest z dodatkami – sałatami i cienko pokrojonymi serami, np.parmezanem.

CARPACCIO Z ŁOSOSIA:

750 g świeżego fileta z łososia ze skórą

marynata:
85 g cukru
120 g soli
8 łyżek posiekanego koperku
1 łyżka kruszonego białego pieprzu

sos:
2 łyżki łagodnej szwedzkiej musztardy
1 łyżeczka musztardy typu Dijon
2 łyżki cukru
1,5 łyżki czerwonego octu winnego
sól, biały pieprz
200 ml oleju (nie oliwy)
posiekany koperek
cząstki cytryny

Oczyść łososia, umyj go, osusz i usuń małe ości, ale nie ściągaj skóry. Skórę natnij w kilku miejscach, aby przepuszczała marynatę. W miseczce wymieszaj sól, cukier i pieprz. Mieszanką natrzyj rybę z obu stron, a następnie oprósz dużą ilością koperku. Przełóż do naczynia i odstaw na 2-4 godziny, a następnie naczynie przykryj folią spożywczą i wstaw do lodówki na jedną lub dwie doby. Pamiętaj, żeby łososia obracać w marynacie, uważając by nie oderwać skórki.

Przygotuj sos: wymieszaj musztardę, cukier i ocet winny. Dopraw solą i pieprzem. Następnie energicznie mieszając, zacznij dolewać oleju. Gdy sos będzie miał konsystencję majonezu, dodaj koperek i wymieszaj. Carpaccio z łososia podawaj z sosem i cząstkami cytryny.

 Vittore Carpaccio. Legenda o św. Urszuli. Spotkanie Urszuli z Księciem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz