TROCHĘ Z KUCHNI CHIŃSKIEJ

SOS SOJOWY 
- bez niego niewiele zdziałamy gotując potrawy kuchni chińskiej. Jest najważniejszą przyprawą kuchni azjatyckiej. Wytwarzany ze sfermentowanych nasion soi, prażonych ziaren ryżu, pszenicy, wody i soli. W zależności od receptury i kraju w jakim jest wytwarzany, może mieć różną konsystencję i smak. Najpopularniejszy jest ciemnobrązowy, bardzo rzadki i słony. W kuchni chińskiej spotykamy dwa rodzaje sosu sojowego: jasny i rzadki stosowany do przyprawiania gotowanych potraw oraz ciemny, gęściejszy i używany podczas gotowania i smażenia. Sos sojowy używany jest do przyprawiania zup, potraw z mięsa i drobiu, makaronów i sałatek.

SOS ŚLIWKOWY
- uzyskiwany ze śliwek, cukru, soli, octu i zagęszczaczy. Ma słodko-kwaśny smak. Najczęściej używany jako dodatek do kaczki po pekińsku lub jako dip do ruloników z ciasta ryżowego lub dim sum.

WINO RYŻOWE
- nie tylko do picia. Produkowane z ryżu, drożdży i wody. Ma łagodny, słodkawy smak. Używane do przygotowywania sosów i marynat. Najlepsze wino ryżowe pochodzi z miasta Shaoxing i nosi taką samą nazwę. W Polsce jest trudno dostępne, dlatego można je zastąpić wytrawnym cherry.

OCET RYŻOWY
- uzyskiwany ze sfermentowanych ziaren ryżu lub wina ryżowego. Jest zdecydowanie łagodniejszy w smaku od octu spirytusowego. W Chinach stosuje się kilka rodzajów octu ryżowego: biały, czarny oraz czerwony. Różnią się przede wszystkim kwasowością. Ze względu na łagodniejszy od zwykłego octu smak stosowany jest do wszelkiego rodzaju marynat, sałatek i potraw duszonych.

OLEJ SEZAMOWY
- występuje w dwóch wersjach: jasny uzyskiwany jest z nieprażonych nasion sezamu, ma łagodny smak i używany jest do smażenia. Ciemny olej sezamowy ma orzechowy aromat i smak, używany do marynat i smażenia "w ruchu". Nie może być stosowany w dużych ilościach ze względu na silny smak, a podgrzewanie oleju wzmaga jego aromat. Często mieszany jest z innymi, łagodniejszymi w smaku olejami. Olej sezamowy nie powinien być zbyt długo podgrzewany, gdyż łatwo się zapala.

TOFU
- twarożek z mleka sojowego, pomysł absolutnie chiński. W Kraju Środka nazywa się go doufu. Tofu to rozpowszechniona na świecie nazwa japońska tego twarożku.
Tofu jest bardzo bogate w białko, dlatego tak popularne jest w wegetariańskiej diecie i nazywane często "mięsem bez kości". samo tofu ma dość niewyraźny smak, ale bardzo szybko wchłania inne smaki. Jego użycie w kuchni chińskiej jest bardzo różnorodne. Stosowane do przygotowywania sosów, zup, marynowane, smażone lub podawane na słodko.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz