JAJKO DOBRE NA WSZYSTKO

Od najdawniejszych czasów jajko uważano za symbol życia, a także płodności, miłości i siły. Wierzono w jego życiodajne, oczyszczające, uzdrawiające właściwości. Szczególną moc przypisywano jajku malowanemu na czerwono lub pokrytemu wzorem. Takimi jajkami wróżącymi wszelką pomyślność, chętnie się obdarowywano.
I na naszych ziemiach od zarania dziejów jako było nieodłącznym elementem przeróżnych magicznych obrzędów. Zakopywano je w sadach i na polach, rzucano na dachy chat, toczono po zaoranej ziemi, dotykano nimi ludzi, zwierząt i drzew, co zapewniać miało wszystkim zdrowie, płodność i obfite plony.
Skorupki święconych jaj rozsypywane wokół domu miały sprawiać, że kury lepiej się będą niosły, rozrzucone zaś po kątach domu odstraszać wszelkie robactwo. Należało je też kłaść pod pierwszym snopem w stodole lub w podwaliny domu, aby chroniły przed myszami.
Przeciwko urokom rzucanym przez czarownice dobrze było polać próg obory wodą, w której gotowały się jaja na wielkanocny stół. Przed czarami chroniła też skorupka jaja powieszona w ogrodzie. Panna zaś miała szansę zyskać na urodzie, jeśli umyła twarz wodą, w której gotowały się jajka przeznaczone na pisanki. Jeśli w dodatku potajemnie do tej wody włożyła czerwoną pisankę, to miała zapewniony piękny rumieniec, wabiący kawalerów.
Sproszkowane skorupki pisanek, pite z wodą, stanowiły niezawodny środek na ból zębów. Nie szkodziło też okadzić ich dymem krowę, gdy jej wymię spuchło, albo bydlątko ukąszone przez jadowitego węża.

Jacek Malczewski. Autoportret z pisanką.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz