LODÓWKA

Chłodzenie ewaporacyjne polega w skrócie na tym, ze podczas odparowywania płynu powierzchnia, na której się on znajduje, ochładza się, gdyż unoszące się cząsteczki zabierają ze sobą ciepło, i temperatura otoczenia spada. Korzystając z tej zasady, William Cullen, chemik z Uniwersytetu w Glasgow, w 1775 roku uzyskał poprzez odparowywanie płynnego eteru warunki odpowiednie do zamrażania. Musiało minąć trochę czasu, zanim Amerykanin Jacob Perkins wykorzystał to odkrycie i poszedł o krok dalej. W mieszance do ewaporacji użył eteru etylowego, odparowując płyn, a następnie poprzez sprężanie zmieniając stan gazowy mieszanki z powrotem w stan ciekły i umożliwiając w ten sposób jej ponowne użycie. Parkins uzyskał patent na mechaniczne zamrażanie w 1834 roku, nie udało mu się jednak wprowadzić wynalazku do komercyjnego użytku. Przemysł żywieniowy zaczął wykorzystywać mrożenie już w latach 50-tych XIX wieku, ale domowe lodówki pokazały się dopiero w 1911 roku, kiedy to firma General Electric stworzyła pierwszy, nieco prymitywny, zasilany elektrycznie model. Dopiero odkrycie freonu w latach 30-tych XX wieku umożliwiło wykonanie efektywniejszych i znacznie wygodniejszych w użyciu lodówek, które wreszcie trafiły "pod strzechy" wszystkich domostw w Ameryce - i ostatecznie na całym świecie.
Harry Oliver. Kocie furtki i pułapki na myszy. Skąd  wzięły się zwyczajne (i niezwykłe!) przedmioty w naszym życiu?

Katarzyna Turczyn. Lodówka.

Trzeba pamiętać:
  • wszystkie artykuły, które przechowujemy w lodówce muszą być szczelnie zapakowane lub przykryte
  • nigdy nie wstawiamy do lodówki cieplej żywności
  • aby lodówka była bez zapachu, wystarczy włożyć do środka jeden z dostępnych na rynku odświeżaczy. Trzeba też myjąc lodówkę, na zakończenie przetrzeć ją wodą z octem.
  • nie zawijamy w folię (foliowe woreczki) produktów zawierających tłuszcz. Bezpośredni kontakt z folią może być szkodliwy dla zdrowia
  • zamrażarka to bardzo przydatny wynalazek dla pani domu, ale niestety nie wszystkie produkty nadają się do zamrażania
  • nigdy ponownie nie zamrażamy raz rozmrożonej żywności, bo grozi to ciężkim zatruciem
  • nie zamrażamy mleka, bo oddzieli się od niego woda.

5 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Samo używanie lodówki to również w pewnym sensie sztuka, bo możemy coś robić źle. Ja jestem przekonana, że przede wszystkim powinniśmy mieć dobrą lodówkę. Dlatego jak dla mnie ważnym jest, aby kupić tą właściwą. Jak czytałam w https://decodom.pl/dobor-lodowki-nie-taka-latwa-sprawa/ to wybór lodówki nie jest łatwą sprawą.

    OdpowiedzUsuń
  3. 26 year-old Associate Professor Isahella Saphin, hailing from Lakefield enjoys watching movies like Colonel Redl (Oberst Redl) and Do it yourself. Took a trip to Madara Rider and drives a Ferrari 500 TRC. zobacz to teraz

    OdpowiedzUsuń
  4. Co by nie było to jak najbardziej sama lodówka jest jednym z najbardziej potrzebnych sprzętów w naszej kuchni. Kiedy będzie sytuacja, że odmówi nam ona współpracy to na pewno serwis AGD http://serwisagd.wroclaw.pl/ poradzi sobie z taką naprawą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Co by nie mówić to jest to bardzo przydatne urządzenie w każdym domu i myślę, że jak najbardziej dobrze wiedzieć jak zachować się w momencie jego awarii. Na pewno świetną opcją jest oddanie jej do serwisu https://serwisagd-technik.pl/ gdzie zostanie ona naprawiona.

    OdpowiedzUsuń